fbpx

Röpítőtárcsás kontra pneumatikus műtrágyaszórók

Írta: GÉPmax-2022/I. lapszám cikke - 2022 március 15.

Függetlenül a mostani rekord magas műtrágyaáraktól és a küszöbön várakozó gazdasági világválságtól, a mezőgazdasági termelésnek van két összeadódó alapigazsága. Csak az inputanyagok megtakarítása és a jövedelmezőség növelésének együttes szándéka vezethet a gazdálkodás anyagi sikerességéhez. Ráadásul az egyre szigorodó környezetvédelmi előírásoknak is meg kell felelni. A klasszikussá nemesedett röpítőtárcsás és a másodvirágzására készülő pneumatikus műtrágyaszórókon keresztül közelítünk a legfontosabb kérdéshez. Miként tudunk megfelelni az előírásoknak, és hogyan tudunk továbbra is eredményesen gazdálkodni, az egyre magasabb műtrágya árak ellenére?

A Kuhn és a Rauch 1967 óta ápol egymással baráti viszonyt. A francia Kuhn csoport 2011-ben szerzett kisebb részesedést a függetlenségét őrző német családi vezetésű cégben. A két gyártót nem lehet megkerülni: ők biztosítják jelenleg az európai piacon a pneumatikus elven működő műtrágyaszórók gyártmányait. 1983-ban készült el az első, levegős Rauch műtrágyaszóró. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően még 2003-ban is ezüstérmet nyert ezirányú innovációival (Rauch AGT 6036) a gyár a hannoveri Agritechnikán. 2007-ben a cég megszüntette a függesztett pneumatikus műtrágyaszórók gyártását. A kínálatban csak a kimondottan nagy területteljesítményre tervezett, vontatott modelleknél (Rauch Aero GT 60.1) maradt meg a levegős működési elv. A műtrágyaszórók specialistájának számító Rauchnál 2019-ben mutatták be újra egy függesztett, pneumatikus gép prototípusát. A Rauch Aero 32.1-gyel – igazodva a piaci igényekhez – újra kapható lesz a kis és közepes gazdaságok által rentábilisan beszerezhető levegős műtrágyaszóró. A termékcsalád sorozatgyártása várhatóan 2022 őszén veszi kezdetét.

Vontatott pneumatikus műtrágyaszóró munkahelyzetben
Vontatott pneumatikus műtrágyaszóró munkahelyzetben

A Rauch kiemelkedő gyártási tapasztalattal rendelkezik a pneumatikus műtrágyaszóró gyártás területén. 1981 és 2007 között csak a függesztett modellekből (Aero 1012 – Aero 2224) több mint 4 500 darab gépet gyártott, nagyon sok közülük még ma is dolgozik. A baden-badeni központú családi cég először a 27, 28, 30 m munkaszélességű típusokkal kezdi a gyártást és az értékesítést, ezt követően a kisgazdaságokba szánt, kisebb munkaszélességű, 18, 21, 24 méteres kivitelek következnek.

Függesztett pneumatikus műtrágyaszóró munka közben
Függesztett pneumatikus műtrágyaszóró munka közben

A Kuhn Aero GT legfinomabb szemcsés vagy kristályos műtrágyát is gond nélkül kijuttatja. A diff úziós fúvókák pontos és homogén eloszlást biztosítanak. Az időjárástól független, tökéletes szórási pontosságot a hidraulikus hajtású, nagy teljesítményű ventilátorok állítják elő, biztosítva a 200 km/h sebességű, állandó és erőteljes légáramot. A rozsdamentes paralelogramma keret hidropneumatikus felfüggesztésű, ráadásul a vontatmány tengelye rugózott. A keretek mindkét gyártónál szakaszolhatók. A 6 külön szakasz mindegyike önállóan szabályozható, mindegyik egy adagoló egységből és egy adagoló hengerből áll. Az elosztó kúpok 1,2 méterenként helyezkednek el, a kijuttatási pontokat ütközőlapos terítőfejek adják.

Pneumatikus műtrágyaszóró keretének egyik műtrágyaterítő ütközőlapja
Pneumatikus műtrágyaszóró keretének egyik műtrágyaterítő ütközőlapja

A pneumatikus műtrágyaszórók hagyományos előnyei közé szokás sorolni az időjárástól függetlenebb használatot. A levegős rendszer, hasonlóan a légrásegítéses permetezőgépekhez, jóval kevésbé érzékeny a kis és közepes erősségű légmozgásokra. Sokáig a rugalmasabb bevethetőségnek köszönhették ezek a gépek a sikereiket. A tápanyag-kijuttatás optimális időkerete is folyamatosan zsugorodik a klímaváltozás miatt. A szeles időben is pontos oldalirányú eloszlás és precíziós szórás különösen fontos lehet azoknál a műtrágyáknál, amelyek nem vagy csak kevésbé repülnek jól (SSA, karbamid stb.). A nehezen áramló műtrágyák esetében különösen fontos a pontosság, a kompromisszummentes kijuttatásról az elérhető konstrukcióknál adagolóhengerek biztosítják az egyenletes anyagáramot. Az adagolóhengerek általában hidraulikus, menetsebesség-arányos hajtásúak, és változtatható forgási sebességüknek köszönhetően a kijutatott mennyiség széles intervallumon belül mozoghat.

Függesztett röpítőtárcsás műtrágyaszóró
Függesztett röpítőtárcsás műtrágyaszóró

Nemcsak az időjárási, hanem a domborzati viszonyok miatt is adódhat egyenetlenség a szórásképben. A lejtős területeknél szintén előnyös lehet a levegős gépek használata. A környezettudatos és profitorientált gazdálkodók számára kiemelkedően fontos a kijuttatás pontossága. A kiemelkedő költséghatékonyságot tovább növeli, hogy a pneumatikus műtrágyaszórók kijuttatókeretei szintén szakaszolhatók. Emellett ugyanúgy alkalmasak a változó dózisú kijuttatásra a precíziós gazdálkodásban, ahogy a hagyományos, röpítőtárcsás társaik legfejlettebb változatai. A szakaszolás és a kabinból választható programok nagy segítséget jelentenek a határvonalak (árok, vízpart, szomszédos terület, dűlő) mentén, ugyanúgy biztosított a pontos adagolás és szórás. A szomszédos területek között szinte soha nem jelentkezik átfedés, a táblavégi fordulóknál, csatlakozásoknál viszont ideális marad a változó, változtatható mennyiségben kijutatott tápanyag eloszlása. Nem elhanyagolható tényező, hogy a tápkultivátoroknál és a parcellatechnológiában a mai napig favoritok a levegős elven működő gépek (Zürn, Wintersteiger).

Mészpor szórásra is alkalmas, 14 m3-es tartálytérfogatú, vontatott röpítőtárcsás műtrágyaszóró
Mészpor szórásra is alkalmas, 14 m3-es tartálytérfogatú, vontatott röpítőtárcsás műtrágyaszóró

Hátrányként eddig azt vethettük fel, hogy nem kapható függesztett, kisebb teljesítményű kivitel. Ez a gond megszűnik a Rauch jövő évi új gyártmányainak megjelenésével. Ezen kívül annyit jegyezhetünk meg, hogy a magasabb vételár és a bonyolultabb konstrukcióból fakadó magasabb fenntartási, karbantartási költségek miatt a beszerzésük továbbra is ott indokolt, ahol megtakarítási potenciál rejlik használatukban. A tartósan magas műtrágyaárak középtávon a levegős gépek általános elterjedését segíthetik elő.

A röpítőtárcsás műtrágyaszórókról gyakrabban esik szó. A hagyományos kivitelű kijuttató-berendezések is elképesztő fejlődésen mentek keresztül az elmúlt két évtizedben, és váltak alkalmassá a precíziós tápanyag-kijuttatásra. A minden hagyományos gazdaságban alapgépnek számító műtrágyaszórók ma már szintén helytállnak az adagolás és elosztás pontosságában. Ráadásul mindezt a külső körülményektől (szél, területlejtés, műtrágyaminőség) sokkal függetlenebbül teszik, mint korábban. A legismertebb, leginnovatívabb gyártók (Amazone, Bogballe, Kuhn, Kverneland, Rauch, Sulky stb.) mindent megtettek annak érdekében, hogy a konstrukciós megoldások és a digitális alkalmazások segítségével minél korszerűbb gépeket gyártsanak.

Függesztett röpítőtárcsás műtrágyaszóró szórószerkezete
Függesztett röpítőtárcsás műtrágyaszóró szórószerkezete

A családelven gyártott, széles típusválasztékban kapható röpítőtárcsás gépek főbb paraméterei alapján felveszik a versenyt a levegős szórókkal. Amióta széles körben elterjedtek a hagyományos kardánhajtáson túl az elektromos és hidrosztatikus meghajtások, azóta új távlatok nyíltak a szabályozásban és a távvezérlésben (ISOBUS, RTK). A szórásképet a dinamikusan fejlődő szenzortechnológiának köszönhetően szintén sikerül valós időben kontrollálni. A legmodernebb röpítőtárcsás gépekkel a szél káros hatása szintén ellensúlyozható és minimalizálható (pl. Amazone WindControl).

Az egyre terjedő, beépített elektrotenzometrikus mérlegrendszerek valós időben képesek visszamérni a kijutatott műtrágya mennyiségét (automata szórásszabályzás) és az eredményeknek megfelelően szabályozni a kijuttatást. A kiegészítők között tartályvilágítást, LED-es munkalámpákat, tartálytakaró-ponyvákat, kamerarendszereket vagy akár mobil, digitális ellenőrzőkészleteket találhatunk. A legtöbb komoly gyártó szortimentjében szintén szerepelnek az ISOBUS- és GPS-kompatibilis terminálok, geolokációs adatokat kezelő szoftverek (területi dokumentáció) és a mindennapokat megkönnyítő mobilapplikációk vagy akár szélmérők is. A röpítőtárcsás adagolású gépek szórótárcsa hajtásai, szórószerkezetei és szóráshatároló rendszerei teljes mértékben alkalmasak, hogy a megfelelő mennyiségű műtrágyát a megfelelő helyre juttassák. A gyártók szórási táblázatai, a beállítást megkönnyítő és támogató alkalmazások és az évtizedek óta épített adatbázisok lehetővé teszik az adott műtrágya típusnak leginkább megfelelő beállítások végrehajtását. A műtrágyák szórási tulajdonságai kisebb-nagyobb mértékben változhatnak a szállítás és a tárolás folyamán, ezért különösen fontos a beállítás.

PNEUMATIKUS VAGY RÖPÍTŐTÁRCSÁS MŰTRÁGYASZÓRÓT VÁLASSZUNK INKÁBB?

Továbbra is nehéz erre a kérdésre válaszolni. Olyan műtrágyaszórót válasszunk, amivel a megfelelő adagot teljes munkaszélességben, ideális hossz- és keresztmetszeti eloszlásban, rentábilisan ki tudjuk juttatni, a gazdálkodási céljainknak megfelelően. A legmodernebb gépek porfestett és saválló acélból készült alkatrészekből állnak, automatikusan ellenőrzik a keresztirányú eloszlást, és korrigálják is azt a feladási pont pozíciójának (résadagolás) megváltoztatásával. Ezen kívül lehetővé teszik a kijuttatási térképen alapuló tápanyag-gazdálkodást. Ezek a gépek nemcsak a precíz szakaszkapcsolással rendelkeznek, hanem adatcserével és az adatok további felhasználhatóságával is. A pneumatikus műtrágyaszórók előnyös tulajdonságai azért továbbra is megmaradtak. Ne felejtsük el, hogy szinte minden fejlesztés elérhető a levegős gépeknél is! A működési elv különbségéből fakadó pontosabb és hatékonyabb kijuttatás nem tűnik el. A legkorszerűbb röpítőtárcsás gépek azonban ma már felveszik velük a versenyt. Mindkét megoldás kínálhat felhasználóbarát és környezetkímélő kijuttatási technológiát. Főként azoknak a nagy területen gazdálkodóknak és bérvállalkozóknak érheti meg a pneumatikus gép, akik nagy, de alaktalan, aszimmetrikus nyomvonalú területeken dolgoznak, és a volumennek köszönhetően komoly megtakarítás érhető el a pontosabb szórásképpel.

Söjtöri Andor